אבזור חובה בבניינים רבי קומות

במאה ה-21, ולא צריך להיות מומחה לתחום כדי לדעת זאת, עיקר הבנייה נעשתה לגובה – מגמה שבולטת בעיקר בערים השונות. הנקודה החשובה, בהקשר הנוכחי, היא שכדי שבניין רב קומות יהיה נוח למגורים ואסתטי נדרש לאבזר אותו באופן ראוי. המאמר הבא מתייחס למספר פריטי חובה שיכולים וצריכים להיכלל בכל בניין רב קומות, באשר הוא.

מעליות

את הסקירה ראוי להתחיל עם מעליות, אשר מטרת העל שלהן ברורה: לאפשר להעלות או להוריד אנשים בין קומות הבניין (ולא פעם, יש הרבה מאד קומות). מעלית משפרת במידה ניכרת את איכות החיים של דיירי הבניין, כאשר עבור דיירים מסוימים היא בכלל הופכת את משימת ההתניידות לאפשרית: חשבו, למשל, על קשישים או בעלי מוגבלויות פיזיות שונות. המעלית מקלה על ביצוע פעולות שונות, כמו קניות, חוסכת זמן רב ומעלה את ערכו הכלכלי של הבניין בעשרות מונים.

אמצעי תאורה

תאורת הבניין מקבלת, כמובן, תפקיד פונקציונאלי. אלא שבכוחה לשפר את מראה הבניין כולו בעשרות מונים, בעיקר בהתחשב בחללים המשותפים שלו (דוגמת לובי), רצוי לבחור בגופי תאורה מרשימים. כיום ניתן למצוא גופי תאורה בשלל וריאציות, רבים מהם נחשבים למרשימים בכל קנה מידה מבחינה חזותית. גם התאורה עצמה יכולה להיות בעלת מאפיינים שונים בתכלית ולהאיר את כל מה שחשוב שיקבל תשומת לב בבניין. לראיה, תאורה אשר מכוונת היישר לצמחיה המרשימה של הלובי – פריט חשוב נוסף – משפרת את החוויה של כל מי שנכנס לבניין בעשרות מונים.

מראה

בניין מגורים, כל בניין, רצוי שייצור תחושה של מרחב גדול ככל האפשר. הפריט העיצובי שמאפשר זאת הוא מראה, אשר רצוי שתימצא בשני מקומות לפחות בבניין: בלובי ובמעלית. אשליית הגודל שיוצרת המראה חיונית עבור לא מעט דיירים, למשל בכל הנוגע להפיכת העלייה והירידה במעלית לרגועה יותר – אין לשכוח שהמעלית היא חלל קטן וסגור, ולכן חשוב "להגדילה".
בלובי, רצוי למקם מראה גדולה, שמעבר לתפקיד ה"רשמי" שלה – למשל, לאפשר לאנשים להתרשם מההופעה שלהם לפני היציאה מהבניין – תהיה נאה לעין מבחינה חזותית. ניתן למצוא כיום מראות בשלל סגנונות, צורות או גדלים, כך שמשימת ההתאמה לרצון העיצובי אינה בהכרח מורכבת.

ריצוף

לבסוף, לא ניתן שלא להתייחס לריצוף הבניין, סוגיה בעלת חשיבות אסתטית מכרעת. באזורים הבולטים לעין, המהווים "כרטיס ביקור" של הבניין, ניתן בהחלט לבחור בריצוף יוקרתי יחסית, דוגמת ריצוף קרמי או פרקט. מנגד, באזורים אחרים, דוגמת חדר המדרגות, אפשר בהחלט להעדיף ריצוף שאמנם מרשים פחות מבחינה חזותית, אך נחשב לעמיד ולנוח במיוחד לתחזוקה ולניקיון.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

שינוי גודל גופנים